Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí točila dokumentární filmy

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská se podílela na natáčení dvou studentských dokumentárních filmů. První připomíná českého architekta Josefa Schnittera, který většinu svého života však strávil v Bulharsku, kde se významně podílel na výstavbě moderního Plovdivu. Druhý dokument se zaobírá dílem Samuela Zacheje, slovenského novináře, pedagoga a překladatele, který je považován za jednoho ze zakladatelů slovensko-bulharských kulturních vztahů. Mimo člena Sítě přidružených škol UNESCO z Valašského Meziříčí se na natáčení podílela i Škola uměleckého průmyslu z Trenčína a gymnázium v Plovdivu. Spolupráce byla podpořena dotačním programem Erasmus+. Promítání dokumentů bylo zahájeno četbou z otevřeného dopisu Štěpánky Adámkové, jedné z filmových autorek.

Vážení přátelé,

Dokumentární filmy, které za okamžik uvidíte, jsou výsledkem našeho dvouletého projektu v rámci Erasmus+ Česko-slovenská kulturní a umělecká stopa v Bulharsku.

Do tohoto projektu jsme vstupovali jako absolutní amatéři a začátečníci. Všechno, co jsme v rámci tvorby dokumentu dělali, pro nás bylo něco úplně nového a neznámého. Nebáli jsme se však toto neznámé vnímat jako výzvu a postavit se mu čelem a s chutí naučit se něco nového. Za tyto dva roky jsme se učili sbírat informace, psát scénáře, vytvářet plakáty a pracovat s kamerou. Ze všeho nejvíce jsme se však dozvěděli na vlastní kůži to, že práce dokumentaristy rozhodně není jednoduchá.

Nebyli jsme to však pouze my, kdo stojí za výsledným filmem. Za touto prací stojí spolupráce slovenské, bulharské a české skupiny, a to nejenom žáků, ale také pedagogů. Vzájemná pomoc při natáčení nás naučila mnohem více, než jen práce dokumentaristy – naučila nás také novým organizačním a sociálním dovednostem, které se nám budou do života rozhodně hodit.

Chtěli bychom tedy poděkovat naší dvojici, která stála za úplným vznikem tohoto projektu a díky které jsme měli možnost zažít něco takového – naše díky patří Kateřině Hofmannové a Krasimiře Kolčevě, našim dvěma drahým paním učitelkám.

Milí diváci, doufáme, že na vás osobnosti J. V. Schnittera a Samuela Zacheje zapůsobí stejně silně, jako na nás. Děkujeme za vaši pozornost a přejeme příjemný zážitek při sledování dokumentů.

Za celý filmový štáb

Štěpánka Adámková, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí
Odkazy na filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=JJBlMIXxBcg

https://www.youtube.com/watch?v=wSM5S6QuCP8

josef-schnitter_titulni

img_20180915_104956

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA