Oslavy 165. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově v rámci IGS 2021

Dne 31. března 2021 uplynulo již 165 let od založení jednoho ze členů Sítě přidružených škol UNESCO – Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, nejstarší sklářské školy v Evropě, která za dobu své existence vychovala řadu sklářských odborníků.

Škola patří k těm z nejlépe vybavených sklářských institucí na světě, také díky rozsáhlé rekonstrukci z roku 2019 a jejímu modernímu a profesionálnímu vybavení. Díky podpoře Libereckého kraje bylo otevřeno Centrum odborného vzdělávání uměleckoprůmyslové (COV) s nově vybavenými dílnami a ateliéry. Prostory umožňují  organizování workshopů a setkání studentů, pedagogů školy a veřejnosti, čímž se popularizuje sklářské řemeslo a umění.

Letošní oslavy 165. výročí založení sklářské školy v Kamenickém Šenově byly posunuty z března do začátku října, kdy se současně koná  Mezinárodní sklářské sympozium (IGS) v Novém Boru.

V sobotu 2. 10. 2021 proběhne ve škole Den otevřených dveří a tradiční Noc skla a světla s bohatým kulturním programem. Tento den je také naplánován Sjezd absolventů sklářské školy. Pro laickou i odbornou veřejnost budou otevřeny prostory školních dílen a ateliérů, školní galerie a obchod se sklem. V provozu bude i školní huť, kde studenti předvedou práci s hutním sklem.

Více informací na webu školy (Úvod – Kamenický Šenov (czech-glass-school.cz) ).

senov