Den zdraví na Obchodní akademii a VOŠS v Ostravě – Mariánských Horách

V návaznosti na realizaci aktivit v rámci Témat týdne škol UNESCO připravili žáci a pedagogové Obchodní akademie a VOŠS v Ostravě – Mariánských Horách „Den zdraví“ věnovaný zdravému životnímu stylu. Celkem bylo připraveno více než 15 stanovišť, která si žáci v pětičlenných skupinkách procházeli a kde plnili zadané úkoly. Akce reflektovala na Světový den výživy, který slavíme 16. října. Dřívější datum oslav byl zvolen s ohledem na počasí, neboť celá akce probíhala ve školních zahradách.

Žáci mohli poznávat bioprodukty, exotické druhy ovoce, koření, bylinky nebo ochutnat bylinné čaje. Dalšími tématy byl Fair trade, pitný režim a péče o zrak. Kdo měl zájem, mohl si nechat změřit krevní tlak, tep, váhu a vypočítat BMI. Pohyb je nedílnou součástí péče o zdraví, a proto samozřejmě nesměl chybět ani na této akci. Studenti se zapojili do turnaje v pin-pongu, zacvičili si jógu, soutěžili v hodu na koš nebo se procházeli po slackline.

Protože se všichni snažili, poctivě plnili úkoly, poslouchali, sportovali, četli a poznávali, čekala je chutná odměna. Velký raut plný všeho zdravého připravili pro žáky učitelé. Mlsné jazýčky si pochutnávaly například na palačinkách a sladkém pečivu z celozrnné mouky, cuketových pamlscích, domácím tmavém pečivu, zeleninových a luštěninových pomazánkách nebo domácím chlebu.

Jelikož celý nabitý den probíhal formou soutěže, vyhlašovali jsme v závěru dne vítěze. Z každé třídy byla vylosována jedna skupina, která splnila zadané úkoly, a ta obdržela tašku plnou zdravých dobrot. Den se podařil úspěšně realizovat i díky sluníčku, které svítilo a umožnilo většinu stanovišť umístit v přírodní a botanické zahradě školy. Velké poděkování patří Statutárnímu městu Ostrava za finanční podporu.